
Kan vi tänka annorlunda i Östersund på lördag kväll kl.20:00…..?
Vare sig Borås eller Jämtlands lag har presterat lika bra basket på hemmaplan som man gjort på bortaplan nu mot slutet.
Publiken har liksom inte riktigt hunnit bli en faktor och personligen är jag bara tacksam att jag själv inte blev utbuad i vår sista hemma match så illa som det såg ut…….
Men låt mig vända på steken så att ni publiken verkligen förstår hur mycket ni betyder för oss….!!
Vi vill inte att ”Jämtland Basket kan skriva historia vid en seger” - vi vill att NI gör det!!
Tänk er en text i tidningen dagen efter som lyder:
”Jämtlands publiken var helt galna i denna historiska match och de fullkomligen bar sitt lag i sin famn hela matchen i både med- och motgång. Till och med domarna gick på äggskal. Det skreks och hejades, det buades och levdes rövare som aldrig förr i Tegeltemplet. Jämtlands publiken förtjänar sin plats i historieböckerna för det var de som avgjorde matchen!”.
DET ÄR NÅGOT SÅDANT JAG DRÖMMER OM ATT FÅ LÄSA EFTER MATCHEN!
Vem bryr sig egentligen om matchen som precis spelades i Borås?
Den är över och nu skall det avgöras I VÅR EGEN HALL INFÖR VÅR EGEN PUBLIK!!
Det fanns förstås enstaka hjältar och krigare gårdagens match som stack ut lite mer än andra, men i matcher som den igår var det inte en, två eller tre saker/spelare som avgjorde. Det var HELHETEN! Ingen av spelarna hade orkat slita som de gjorde om de inte haft stöttning ifrån lagkamraten bredvid sig, ifrån spelaren på bänken eller ifrån de supportrar vi hade på plats bakom oss. Sune var taggad, coacherna var taggade, spelarna som inte fick några spelminuter överröstade hela hallen och alla drog sitt strå till stacken på det sätt de kunde.
Låt oss börja med att TILLSAMMANS sjunga Jämtlandssången och överrösta ljudanläggningen vid presentationen.
Vänta inte på att vi skall få ER att komma igång - utan hjälp oss ifrån början så att vi orkar förverkliga drömmen om semifinal.
Borås är trötta - vi är trötta - båda lagen både kan och vill vinna så det är otroligt små marginaler som kommer att avgöra vem som vinner.
PUBLIKEN KAN BLI DROPPEN SOM FÅR BÄGAREN ATT RINNA ÖVER!!!
Vi måste göra ett ärligt försök att fylla hallen till bristningsgränsen och orka gå ”ALL IN" - TILLSAMMANS!
Torbjörn Gehrke
Jämtland Basket